Ovülasyon Yumurtlama Günü Hesaplama

Aslında ovülasyon gününü hesaplama çok kolay bir işlem ve bir çok kadın tarafından kolaylıkla hesaplanabilir. Kadınlar her ay regl olurlar.

Ovülasyon Yumurtlama Günü Hesaplama

  İşte bu regl kadın için çok şey ifade eder. Reglden sonra yumurtalıklar çalışmaya geçer ve sizin gebe kalmanız için elinden gelen tüm hazırlıkları yapmaya çalışır.

Ovülasyon Yumurtlama Günü Hesaplama
 Ovülasyon tarihini bulmak için yapmanız gereken regl tarihinizi bir kenara not eteniz gerekiyor. İlk regl gününüzden itibaren saymaya başlıyorsunuz ve 14. Gün ile 16. Gün arası sizin en çok hamile kalma olasılığı olduğunuz günler ortaya çıkıyor. Bu günleri artım ve eksi 2 gün baz alarak uygulayabilirsiniz. Tabi ki bu her kadın için geçerli olmayabilir. Çoğu zaman geç döllenme olabiliyor ve bu günlerin çok dışında günler hamile kalma için en elverişli günler olabiliyor.
 
 Bu durumu da yine anlamanız için bazı kıstaslar var. Örneğin ovülasyon gününde kadının vücut ısısı yükselir. Kadınlar gelen beyaz akıntı çok yapışkan ve sümüksü bir hal alır. Özellikle akıntının çok yapışkan yani uzuyor olması tam yumurtlama gününüzde olduğunuzu gösterir. Eşiniz ile bu günlere ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttırır.
Ovülasyon Yumurtlama Günü Hesaplama
 Bu günleri takip ederek ilişkiye girmeye çalışın. Unutmayın ki spermler içeride 2 gün yaşayabilirler. Bu sebeple siz 12. Günden itibaren ilişkiye girmeye başlayabilirsiniz. Bir gün ara vermeniz sperm kalitesini arttıracak ve daha fazla hamile kalma şansınızı arttıracaktır. Böylelikle ilk aylarda hamile kalma şansınız yükselir ve çok çabuk muradına ermiş olursunuz. Unutmayın ki hamile kalma süreci hemen olabilecek bir şey değildir. Yılmadan ve üzülmeden çalışmalara devam edin. Üzüntü ve stres hamileliğin düşmanınızdır unutmayın. Sizlerde en uygun zaman dilimlerinde ilişkiye girerek hamile kalma durumunuzu arttırmaya çalışın yeter.
 
1 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)
BİR HAFTALIK GEBELİK
 
Gebelik haftaları son adet tarihinizin ilk gününden başlayarak sayıldığı için gebelik rahime yerleştiğinde 4 haftalık olur. O yüzden 4 haftadan öncesinde rahimde bir gebelik veya bebek varlığından söz edilemez dolayısıyla bir haftalık hamilelik görüntüsünden de söz edilemez.
 
En son görülen adetten 2 hafta sonra yumurtlama olduğu için döllenme bu günlerde oluşur. Bu yüzden gebeliğin 1. veya 2. haftası denilen günlerde aslında henüz hiçbir gebelik yoktur. 3. hafta döllenme ve rahime doğru yol alma ile geçer. Ancak 4. haftada rahime gebelik ulaşır ve buraya yerleşir. Ultrasonla görülmesi 5. - 6. haftaları bulur.
 
Bu nedenle gebelik haftaları 4'ten başlayarak sayılır, 1, 2 veya 3 haftalık gebelikten söz edilemez.
 
Örneğin ayda bir adet gören ve en son 1 ağustosta adet gören bir anne adayı 1 eylülde görmesi gereken adetini göremeyince hamile kaldığından şüphelenir. Bu esnada muayene veya hamilelik testleri ile hamile olduğu saptanırsa 4 haftalık hamile olduğu söylenir (1 haftalık değil). Çünkü hamilelik haftaları son adet tarihinin ilk gününden sayılarak hesaplanır.
 
2 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK)
İKİ HAFTALIK GEBELİK
 
Hamilelik haftaları 4. haftadan başlayarak sayılır. Bu nedenle bir, iki veya üç haftalık hamilelikten söz edilmez. Bunun sebebi hamileliğin "son görülen adetin ilk gününden" sayılarak hesaplanmasıdır. Bu nedenle hamilelik rahime yerleştiğinde ve adet gecikmesi farkedilen ilk günlerde 4 haftalık olur.
Dolayısıyla iki haftalık hamileliğin görüntüsünden de sözedilemez.
 
Hamile olduğunuzdan emin değilseniz buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz yazıdan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
 
Bu konu hakkında daha detaylı açıklama ve bilgi için aşağıdaki yazılardan faydalanabilirsiniz.
 
ÜÇ HAFTALIK GEBELİK 
 
Gebelik haftaları 4. haftadan başlayarak sayılır. Bu nedenle bir, iki veya üç haftalık gebelikten söz edilmez. Bunun sebebi hamileliğin "son görülen adetin ilk gününden" sayılarak hesaplanmasıdır. Bu nedenle hamilelik rahime yerleştiğinde ve adet gecikmesi farkedilen ilk günlerde 4 haftalık olur. Dolayısıylaa 3 haftalık gebeliğin görüntüsünden de sözedilemez.
Aşağıdaki linkte verilen otomatik hesaplayıcı ile kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.
 
4 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
DÖRDÜNCÜ HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
Gebelik 4 haftalık olduğunda yani en son adet kanamasının ilk gününden itibaren 4 hafta süre geçtiğinde rahim içerisine gelmiş ve yerleşmiş olur, bu haftadan önce rahim içerisinde gebelik görülmez.
4 haftalık gebeliğin boyu gözle veya ultrasonla görülemeyecek kadar küçüktür, yaklaşık 1 mm boyundadır. Kalp atışları da bu haftada görülemez ve duyulamaz. Plasenta (bebeğin eşi) bu ilk haftalardan itibaren gelişmeye başlar, daha ileri haftalarda bebeğin beslenmesinden sorumlu olacaktır.
5 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
BEŞİNCİ HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
Beş haftalık gebelikte bebeğin boyu 1-3 mm civarındadır. Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Ultrason ile görülebilir, kalp atışları bazen duyulabilir. Bebeğin beyin, kalp-damar ve sinir ve diğer organ sistemleri gelişmeye başlar.
6 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ALTINCI HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
Altı haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları rahatlıkla ultrason muayenesinde duyulabilir ve görülebilir. Bebeğin boyu çok küçük 4-6 mm kadardır. Kilosundan bahsetmek henüz mümkün değildir. Bebeğin solunum ve sindirim sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşir.
 
6. haftada bebeğin göbek kordonu oluşur. Gözler, kulaklar ve ağız boşluğu belirmeye başlar. Bebeğin beyni gelişmeye ve aktivite göstermeye başlamıştır. Bebeğin ileride kol ve bacaklarını oluşturacak tomurcuklar şimdiden belirginleşmeye başlar.
7 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YEDİNCİ HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
Yedi haftalık gebelikte bebeğin boyu 7-8 mm civarındadır yani yaklaşık olarak bir pirinç tanesi kadardır.
 
Bebeğin kol ve bacakları şekillenmeye devam eder ancak henüz tam olarak vücuttan ayrı kol, bacak ve parmaklar oluşmamıştır. Beyin, omurga, büyük damarlar, göz ve barsak, böbrek, karaciğer gibi organlar gelişmeye başlamıştır. Gözler kafanın yan taraflarından ön tarafına doğru hareket etmeye başlar ve göz kapakları gelişmeye başlar. Kol ve bacaklara ait kemik yapılar gelişmeye başlar ancak henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğin genital (kız - erkek) yapısını oluşturacak kabartı belirginleşir ancak henüz cinsiyeti anlaşılacak kadar gelişmemiştir.
 
8 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
SEKİZİNCİ HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
Sekiz  haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık bir buçuk santimetredir (1.5 cm), kilosu henüz 1 gram kadardır.
 
Sekizinci haftada bebeğin kol ve parmakları, dirsekleri şekillenmiştir. Bacak tomurcukları büyümeye başlar, ayak çentikleri oluşmaya başlar. Parmak araları hala birbirine yapışıktır. Yüz, göz, burun ve kulaklar şekillenmeye devam eder. Damakların altında ileride dişleri oluşturacak olan tomurcuklar bu kadar erkenden oluşmaya başlar. İleride testis veya overleri (yumurtalık) oluşturacak olan iç genital yapılar gelişmeye başlar. Bebeğin sırt kasları omurga etrafında belirginleşmeye başlar. Kemikler sertleşmeye başlar. Anne ve bebeği birbirine bağlayan göbek kordunu ve içerisindeki damarlar işleve başlar.
 
9 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
DOKUZUNCU HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
Dokuz haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 2 cm, ağırlığı 2 gram kadardır.
 
9. hafta embriyonik dönemin son haftasıdır. Bundan sonra fetal dönem başlayacaktır ve embriyo onuncu haftadan sonra fetus olarak adlandırılacaktır.
Dokuzuncu haftada bebekte kemik ve kıkırdak dokular oluşmaya başlar. Gözler gelişir, dil oluşmaya başlar. Bebeğin el parmakları görülebilir seviyede gelişmiştir ancak henüz çok kısa ve hala ördek ayağı gibi bitişik şekildedir. İç genital organlar erkek cinsiyette testis, kız cinsiyette yumurtalık (over) olacak şekilde oluşmuştur ancak bebeğin cinsiyeti henüz söylenemez. Daha önceki haftalarda ilk oluşum aşamasında bebeğin göbek kordonu etrafından dışarı doğru çıkmış olan barsaklar artık karın içerisine doğru göç etmeye başlar. Bebek bu haftada ilk defa içme işlemini gerçekleştirir ve ilk içtiği içecek amnion sıvısıdır (bebeğin içerisinde bulunduğu su). Bebeğin refleksleri gelişir, örneğin bu haftalarda ultrason muayenesinde rahim duvarına dokunulursa bebek hareket etmeye başlar. 9. haftada kalp kapakları, retina ve burun ucu oluşmaya başlayan diğer yapılardır.
ONUNCU HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
On haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 3 cm, ağırlığı 4 gram kadardır. 
 
Bu haftaya kadar bebeğe embriyo denirken bu haftadan sonra artık fetus diye adlandırılır, 10. haftadan sonraki döneme fetal dönem denir.
10. haftada bebek artık rahim içerisinde amnion sıvısı içinde hareket etmeye başlar ancak anne henüz harketlerini hissedemez, ultrason ile hareketler görülebilir. El ve ayak eklemleri, diz, dirsek, parmaklar oldukça şekillenmiştir. Henüz bu kadar erken haftada bile bebek eline dokunan bir cismi tutma refleksini edinmiştir. Dış kulak ve üst dudak şekillenmiştir. Bu haftada gerçekleşen en ilgi çekici olaylardan birisi bebeğin kuyruk kısmının düzleşerek görünmez hale gelmesidir. Bebek nefes alıp verme hareketleri yapar, bunu hava ile değil amnion suyu yutarak yapar ve ilk defa idrar yapmaya başlar.
11 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ONBİRİNCİ HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
11. gebelik haftasında bebeğin uzunluğu yaklaşık 4 cm kadardır, ağırlığı 7 gram kadardır. Bebeğin kafasının büyüklüğü boyunun yarısı kadardır.
 
Bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir çünkü ilk 10 hafta bebek gelişiminde en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksik maddelere karşı bebeğin en hassas olduğu dönemdir. 
 
Bu haftaya kadar bebeğe embriyo denirken bu haftadan itibaren artık fetus diye adlandırılır, 11. haftadan doğuma kadar olan döneme fetal dönem denir. Bu haftalarda bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve plasenta (bebeğin eşi) görev yapmaya başlar. Bebeğin kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemi işlevsel hale gelmiştir. Bebek 11. haftadan itibaren fetal dönemin başlamasıyla artık hızlı büyüme  ve olgunlaşma sürecine girer ve doğuma hazırlanır. Bebeğin el ve ayak tırnakları gelişmeye başlar, saç folikülleri oluşur.
12 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ONİKİNCİ HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
12. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 5 cm, ağırlığı 15 gram kadardır.
 
Bu haftada bebeğin bütün organları şekillenmiştir, oluşmuştur. Oluşmuş bütün bu organlar doğuma kadar büyümeye devam edecektir. El ve ayak parmakları birbirinden ayrılmıştır. (ördek ayağı gibi yapışıktı daha önce). Tırnaklar oluşmaya devam eder, henüz tam olarak oluşmamıştır. Bebeğin erkek veya kız olmasına bağlı olarak dış genital organları şekillenmeye başlar, bir iki hafta içerisinde ultrason ile ayırt edilebilecek hale gelir. Bu haftada düşük gibi nedenlerle çıplak gözle görülebilen bebeklerin cinsiyeti anlaşılabilir ancak ultrason ile henüz anlaşılamaz.
 
Gebelikte her bir 3 aylık döneme trimester denir, gebelik dönemi 3 trimester'dan oluşur. 12. hafta bittiğinde gebeliğin ilk trimesteri bitmiş olur.
13 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ONÜÇÜNCÜ HAFTADA HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
13. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık olarak 7 cm, ağırlığı 20 gram kadardır.
 
Bebeğin gözleri daha önce birbirinden uzakken bu haftada birbirine yaklaşmaya başlar, kulaklar normal yerlerine doğru ilerler ve bebeğin yüzü normal insan yüzüne benzemeye başlar. Bebeğin ses telleri oluşmaya başlar. Bu haftada bebeğe yakından bakılabilse cinsiyeti dış genital organlarına bakarak söylenebilecek kadar gelişmiştir. Bu haftalarda ancak çok gelişmiş ultrason cihazları ile cinsiyeti tahmin edilebilir, daha net görülebilmesi için bir kaç hafta daha büyümesi gerekecektir. Bu haftada bebeğin karaciğerinden safra sıvısı salgılanabilir, pankreas bezinden insülin üretimi başlamıştır. Bebeğin damaklarının aştında 20 adet dişi oluşmuştur. Bebek içerisinde bulunduğu amnion sıvısını yutar ve tekrar idrar olarak çıkartır, idrar da amnion sıvısına karışır.

 
14 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ON DÖRT HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
14. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 9 cm, ağırlığı 45 gram kadardır. 
 
Ondördüncü haftada bebek nefes alıp verme hareketlerine başlar. Nefes alıp vermesi hava ile değil amnion suyu ile olur. Bebek amnion sıvısını akciğerlerine alır ve sonra tekrar ağzından dışarı atar, bu şekilde solunum egzersizleri yapar. Bebeğin boynu uzar ve çenesi göğsünden uzaklaşmaya başlar. Bebek ellerini kollarını hareket ettirmeye başlar. Bebeğin kalp atışları dopler cihazı ile duyulabilir. Bebeğin sindirim sistemi sanki yediği yiyecekleri sindirir gibi hareket etmeye başlar. Bebeğin çok ince tırnakları vardır. Bebek bu haftalarda baş parmağını emebilir. Bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretir.
15 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ON BEŞ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
15. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 10 cm, ağırlığı 70 gram kadardır. 
 
Onbeşinci gebelik haftasında bebeğin bütün cildini lanugo denen incecik tüyler kaplamaya başlar ve bunların gelişmesi 26. haftaya kadar sürer. Lanugo denilen ince tüyler bazı yeni doğan bebeklerin yüz ve kulaklarında görülebilir. Bebek bu haftalarda parmağını emmeye başlar. Bebeğin kemikleri sağlamlaşmaya başlar. Bebeğin cildi henüz çok incedir. Bebeğin dilindeki tat tomurcukları gelişmiştir. Annenin yediği besinlerdeki çeşitli tatlar rahimdeki amnion sıvısına geçebilir ve bebek bu tatları az da olsa alabilir. Bebeğin göz kapakları bu haftalarda sıkıca kapalıdır, hamileliğin son 3 ayına kadar kapalı kalacaktır.
16 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ON ALTI HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
16. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 11 cm, ağırlığı 100 gram kadardır.
 
Onaltıncı haftada anne bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilir ancak özellikle ilk gebeliklerde bu daha geç olabilir ve 20. haftayı bulabilir o yüzden henüz hareketleri hissetmiyorsanız telaş etmemelisiniz. Bebeğin bacakları artık kollarından daha uzundur ve sık sık hareket eder ,artık hareketleri daha koordine ve güçlüdür. Bebeğin hareket edebileceği rahim içerisindeki alan artık daha geniştir. Bebeğin tırnakları iyice gelişmiştir. Bebek kafasını artık dik tutabilir. Bebeğin kız veya erkek cinsiyeti bu haftalarda genellikle ultrason ile tespit edilebilir.
17 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ON YEDİ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
17. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 13 cm, ağırlığı 140 gram kadardır.
 
Onyedinci haftadan itibaren bebeğin cilt altı dokusunda yağ depolanması artar ve bebek daha hızlı kilo almaya başlar. Bu yağ depolanması bebeğin ısı regülasyonu açısından önemlidir. Bebek yutkunma, gözünü açıp kapama, emme gibi refleksleri yapabilir. Dışarıdan gelen yüksek sesler bebeğin hareket etmesine neden olabilir.
18 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ON SEKİZ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
18. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 14 cm, ağırlığı 200 gram kadardır.
 
Onsekizci haftada bebeğin ellerinde ve ayaklarında parmak izleri ve katlantılar oluşmaya başlar. Mekonyum (bebeğin ilk dışkısı) barsaklarında birikmeye başlar bunu doğumdan sonra dışarı atacaktır. Erkek bebeklerde prostat bezi gelişmeye başlar. Bebek bu haftalarda hıçkırabilir, tekme atabilir, yutabilir. Bebek hareketleri bu haftada anne tarafından  çoğunlukla hissedilir.
19 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
ON DOKUZ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
19. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 15 cm, ağırlığı 250 gram kadardır. 
 
Bebeğin cildinini kaplayan lanugo tüylerine verniks kazeoza denilen kaygan madde eklenir. Verniks kazeoza denilen beyaz peynirimsi madde bebeğin bütün cildini kaplar ve bebeğin cildini içinde bulunduğu sudan korur. Bebekler doğduğunda bu beyaz verniks kazeoza maddesi üzerlerinde görülür. Bir insan bir kaç saat bile su içerisinde kaldığında cildi buruşmaya başlar, 9 ay su içerisinde kalan bebeğin cildinde buruşma olmamaktadır verniks maddesi sayesinde. Lanugo denilen ince tüyler bazı yeni doğan bebeklerin yüz ve kulaklarında görülebilir.   Plasenta (bebeğin eşi) büyümeye devam eder ve bebeğin beslenmesini sağlar. Eğer bebek kız ise yumurtalıklarında primitif yumurta hücreleri oluşmaya başlamıştır. Bebek REM uykusuna geçer ve bu nedenle uykusunda rüya görebilir diye tahmin edilmektedir.
20 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
20. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 25 cm, ağırlığı 300 gram kadardır.
 
Yirminci hafta ile gebelik süreci yarıya ulaşmış olur. Bebeğin saçları uzamaya başlar, lanugo denen ince tüyler bütün vücudunu kaplar. Kız bebeklerde rahim (uterus) oluşmaya başlar. Bebek akciğerlerini alıştırmak için soluk alıp verme hareketleri yapar. Bebeğin kulakları tamamen gelişmiştir ve rahim içerisinde annesinin damarlarından ve barsaklarından gelen sesleri duyabilir, dışarıdan gelen kuvvetli sesleri de duyabilir.
21 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ BİR HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ 
 
21. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 27 cm, ağırlığı 350 gram kadardır. 
 
Yirmibirinci hafta civarında bebekte hızlı büyüme ve uzama dönemi yavaşlamaya başlar, bundan sonra bebeğin kilosu artmaya başlayacaktır. Bebeğin bacakları vücuduna göre normal orana gelir. Bu haftalara kadar amnion sıvısı içerisinde daha rahat ve bol alanda duran bebek artık oturma pozisyonuna benzer şekilde dizlerini kırarak duracaktır ve genellikle baş aşağı olacak şekilde dönecektir. Bebeğin kaş ve kirpikleri yeni yeni belirmeye başlar, saçları belirginleşir. Bebek ara ara uyur ve uyanır, bunu hareketlerinden anlayabilirsiniz.
22 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ İKİ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
22. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 28-30 cm, ağırlığı 430 gram kadardır.
 
Yirmiikinci haftada bebeğin göz kapakları ve burun delikleri oldukça şekillenmiştir. Kaş ve kirpikleri tamamen oluşmuştur. Bebeğin parmak izleri tamamen oluşmutur.Dışarıdan gelen şiddetli sesler bebeğin uyanmasına sebep olabilir. Bebek tekme arabilir ve annesi bunu sıklıkla hisseder. Bebek kendi etrafında dönebilir. Bebeğin burun şekli daha fazla belirginleşir.  Erkek bebeklerin testisleri bu haftada karın boşluğundan dışarıya torbaların içerisine doğru inmeye başlar.
23 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ ÜÇ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
23. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 29 cm, ağırlığı 500 gram kadardır.
 
Bebeğin vücudu gün geçtikçe daha çok normal oranlara yaklaşır, giderek büyür ve tombullaşır böylece giderek daha fazla yeni doğan bir bebeğe benzemeye başlar. Orta kulak kemikleri bu dönemde sertleşir. Pankreas bezi gelişir. Bebeğin bütün vücudu yoğun şekilde ince lanugo tüyleriyle kaplanmıştır.
24 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ DÖRT HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
24. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 30 cm, ağırlığı 600 gram kadardır.
 
Bebek kas dokusu ve yağ dokusundaki artışa paralel olarak kilo almaya devam eder. Artan yağ dokusu vücut ısısını ayarlamaya yardımcı olur, özellikle erken doğan bebekler için bu çok önemlidir. Akciğer gelişimi de bu haftalarda hızlanır bu nedenle bu haftalardan itibaren doğan bebeklerin düşük de olsa yaşama şansı vardır ancak 24 haftadan önce akciğer gelişimi çok az olduğu için bebeklerin yaşama şansı hemen hemen hiç yoktur.
25 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ BEŞ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
25. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 34 cm, ağırlığı 650 gram kadardır.
 
Yirmibeşinci hafta civarında bebeğin omurilik (vertebra) yapıları kemik, eklem ve bağlarıyla şekillenmeye başlar. Akciğerlerdeki kan damarları gelişir. Burun delikleri açık hale gelir. Kemikleri şekillenmeye devam eder.
26 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ ALTI HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
26. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 35 cm, ağırlığı 760 gram kadardır.
 
Yirmialtıncı haftada akciğerlerde alveol denilen hava kesecikleri gelişmeye başlar. Akciğerlerde sürfaktan denilen madde salgılanmaya başlar. Sürfaktan akciğerlerdeki hava keseciklerinin iç yüzeyini kaplar ve solunuma yardımcı olur. Bu haftalarda erken doğan bebeklerin solunum yapabilmesi için bu gelişmeler çok faydalıdır. Bebeğin cildindeki yağ ve ter bezleri aktifleşir. Tırnaklar, kaş ve kirpikler uzamaya devam eder. Etraftaki sesleri ve sizin sesinizi duyabilir, ani seslere hareket ederek karşılık verebilir. Dışarıda yoğun ışık varsa bunun az bir kısmı rahim içerisine geçebilir ve bebek bunu farkedebilir. Bebek dışarısının aydınlık veya karanlık olduğunu farkeder. Bebeğin cildi hala incedir ve  ciltteki kan damarları görünecek şekilde ışığı geçirir.
27 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ YEDİ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
27. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 37 cm, ağırlığı 875 gram kadardır.
 
27. hafta gebeliğin son terimesterinin (son 3 ayının) başladığı dönemdir. Yirmiyedinci haftada beyin ve akciğerler hızla gelişmeye devam eder. Göz kapakları açılmaya başlar. Gözün retina tabakası gelişir ve ışığın algılanarak beyine iletilmesinde rol alır.
28 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ SEKİZ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
28. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 37 cm, ağırlığı 1000 gram kadardır.
 
Yirmisekizinci haftada kaş ve kirpikler tamamen oluşmuştur, saçlar uzamaya devam eder. Göz kapakları daha fazla açılır. Bebeğin vücudu tombullaşmaya ve yuvarlaklaşmaya devam eder, yağ ve kas dokusu artar. Bebek artık doğsa bile akciğerleri nefes alıp verme kabiliyetine erişmiştir ancak yine de bu haftalarda doğan bebeklerin bir kısmında solunum sıkıntısı yaşanabilir. Bebeğiniz artık sizin sesinizi tanıyabilir.
29 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
YİRMİ DOKUZ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
29. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 39 cm, ağırlığı 1150 gram kadardır.
 
Bebeğin beyni artık solunum, vücut ısısı gibi yaşamsal olayları kontrol edebilecek kadar gelişmiştir. Cilt altında yağ dokusu artmaya devam eder. Gözlerini sağa sola hareket ettirebilir. Bebek bu haftalarda artık ışık, ses, koku ve tat gibi duyguları daha iyi algılayabilir. Ancak su içerisinde olduğu için ses ve ışığı dışarıdaki bir bebek kadar net algılayamaz. Kafasını ışık gelen tarafa doğru çevirebilir. Kemik iliği kan hücreleri yapımını tamamen gerçekleştirebilir hale gelmiştir. Bebek her gün yarım litre idrar yapar ve bu idrar amnion sıvısına karışır.
30 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
30. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 40 cm, ağırlığı 1300 gram kadardır.
 
Otuzuncu haftada bebeğin kemik iliği kan hücreleri üretebilecek kabiliyettedir. Bebeğin tırnakları uzamaya devam eder. Bebek gözlerini açıp kapatma hareketleri yapar. Bebeğin kalıcı dişleri gelişmiştir ve damakların altında bulunur. Bebek etrafındaki uyaranların oldukça farkındadır artık, etrafına bakabilir ve ışık gelen yöne doğru dönebilir. Bebeğin akciğerleri bu haftada oldukça gelişmiştir, soluk alıp verme kabiliyeti yüksektir.
31 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ BİR HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
31. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 41 cm, ağırlığı 1500 gram kadardır.
 
Bu haftalarda bebeğin kilo alması boy uzamasından daha fazla olur. Bebeğin akciğerleri ve sindirim sistemi hemen hemen tamamen geliştir. Bebeğin göz bebeği (iris) ışıkta genişleme  ve daralma yapabilir. Bebeğin cilt altına beyaz yağ depolanmasından dolayı ciltteki kırmızı renk yerini yeni doğan bebeklerdeki gibi pembe renge bırakır.
32 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ İKİ  HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
32. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 42 cm, ağırlığı 1700 gram kadardır.
 
Bebek günün neredeyse %90-95'ini uyuyarak geçirir. Bebeğin saçları oldukça uzamıştır. Ayak tırnakları tamamen gelişmiştir. Cit dokusu iyice kalınlaşır ve pembeleşir. Bebeğin yüzündeki kırışıklıklar azalır.
33 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ ÜÇ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
33. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 43 cm, ağırlığı 1900 gram kadardır.
 
Otuzüçüncü hafta bebeğin içerisinde bulunduğu amnion sıvısının en fazla miktara ulaştığı haftadır, bu haftadan sonra bu sıvının hafif azalması doğaldır. Beyin gelişimi ve bebeğin kafa çapı artar. Ciltte pembe renk değişikliğine neden olan yağ depolanması devam eder.
34 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ DÖRT HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
34. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 45 cm, ağırlığı 2150 gram kadardır.
 
Otuzdördüncü haftada bebek artık yeni doğmuş bebekler gibi uyurken göz kapaklarını kapatır ve uyandığında açar. Bebeğin bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla mücadele edebilmesi için gelişir. Bebeğin el tırnakları oldukça uzamıştır. Bebek eliyle cisimleri sıkıca tutabilecek hale gelmiştir. Bu haftada bebeğin akciğer ve diğer organları oldukça olgunlaşmıştır o yüzden bu haftadan itibaren doğan bebeklerde solunum sıkıntısı ve diğer problemler çok az görülür.
35 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ BEŞ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
35. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 46 cm, ağırlığı 2400 gram kadardır.
 
Otuzbeşinci haftada yağ dokusundaki artış devam ederken bebeğin el ve ayakları tombullaşır. Erkek bebeklerde testisler dışarıya çıkışlarını tamamlar. Bu haftadan sonra artık bebek rahim içerisinde oldukça fazla yer kaplar ve bu nedenle hareket edecek fazla alan kalmaz, annenin bebeğin hareletlerinde azalma hissetmesi bu nedenledir. Akciğer ve diğer iç organlar neredeyse tamamen olgunlaştığı için bu haftadan itibaren erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı ve diğer problemlerin yaşanma ihtimali çok çok düşüktür.
36 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ ALTIHAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
36. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 47 cm, ağırlığı 2600 gram kadardır.
 
Otuzaltıncı hafta civarında bebek doğum kanalına inmeye başlar. Anne bunu karnının biraz küçüldüğünden anlayabilir. Yağ birikiminden dolayı bebeğin diz, dirsek, boyun, bilek bölgelerinde katlanmalar oluşur. Bebeğin damakları sertleşir. 36. haftada bebek oldukça geliştiği için bu andan itibaren doğan bebekler genellikle yoğun bakıma gerek kalmadan yaşarlar ve çoğunlukla zamanında doğan bebekler gibi bir sıkıntı yaşamadan hayata devam ederler.
37 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ YEDİ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
37. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 48 cm, ağırlığı 2800 gram kadardır.
 
Otuzyedinci haftada bebek artık solunum alıştırmaları yapabilir çünkü doğum yaklaşmaktadır ve buna alışması gerekmektedir. Bebek eli ile sıkıca tutma hareketi yapabilir. Bebek dışarıdan ışık veya ses gelen tarafa doğru dönebilir. Bebeğin kilosu ve tombullaşması giderek artar.
 
38 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ SEKİZ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
38. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 50 cm, ağırlığı 3000 gram kadardır.
 
Bu haftalarda bebek artık oldukça büyümüştür. Otuzsekizinci haftada bebeğin kafa çevresi ve karın çevresi eşittir. (Daha erken haftalarda kafa karından büyük olur.)  
Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle.  (bkz: doğum yaklaşıyor)
39 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ DOKUZ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
39. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 51 cm, ağırlığı 3200 gram kadardır.
 
Otuzdokuzuncu hafta artık her an doğumun gerçekleşebileceği günlerdedir bebek. Bebeğin üzerini kaplayan ince lanugo tüyleri yok olur. Bebeğin akciğer gelişimi ve sürfaktan salgılaması artık tamamen doğuma hazırdır. Bebek rahim içerisinde fazla hareket edemeyecek kadar sıkışıktır. 
Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle. (bkz: doğum yaklaşıyor)
39 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
OTUZ DOKUZ HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
39. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 51 cm, ağırlığı 3200 gram kadardır.
 
Otuzdokuzuncu hafta artık her an doğumun gerçekleşebileceği günlerdedir bebek. Bebeğin üzerini kaplayan ince lanugo tüyleri yok olur. Bebeğin akciğer gelişimi ve sürfaktan salgılaması artık tamamen doğuma hazırdır. Bebek rahim içerisinde fazla hareket edemeyecek kadar sıkışıktır. 
Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle. 
40 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
KIRK HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
40. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 51-52 cm, ağırlığı 3400 gram kadardır.
 
40. hafta normalde doğumun tam zamanı olan haftadır. Bebeklerin bir kısmı kırkıncı haftaya gelmeden doğmuş olsa da bir kısmı bu haftayı da anne karnında geçirir. Nadiren bazı bebekler bu haftada doğmaz ve 41. haftaya ulaşır.
Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle. 
 
41 HAFTALIK GEBELİK (HAMİLELİK) GÖRÜNTÜSÜ
KIRK BİR HAFTALIK HAMİLELİK - BEBEĞİN BOYU, KİLOSU, BÜYÜKLÜĞÜ
 
41. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 52 cm, ağırlığı 3500 gram kadardır.
 
Bebeklerin çoğu bu haftaya ulaşmadan doğum gerçekleşir. Hamileliklerin az bir kısmında doğum 41 haftada gerçekleşir. 41 haftanın dolmasına rağmen gerçekleşmeyen doğumlara geç doğum 


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.