Bu nedenle 3. aydan itibaren kadın doğum uzmanına kontrol için gittiklerinde büyük bir heyecana kapılırlar. Nadiren de olsa doktorlar 12. haftanın sonuna doğur bebeğin cinsiyeti hakkında bir tahmin yapabilseler de bunu anne yada baba adayına açıklamazlar. Kadın doğum uzmanları anne karnındaki bebeğin cinsiyetini genel olarak 16. haftadan itibaren daha net görürler ve bebeğin cinsiyetini anne ve babaya açıklarlar.

 Nadiren de olsa ultrasonlu muayene sonrası doktor bebeğin cinsiyetini yanlış belirleyebilir. Kimi zamanda bebeğin cinsiyeti uzun süre tespit edilemez. Bunun başlıca nedenleri ultrason muayenesi anında bebeğiniz hareketsiz bir şekilde durmuş ise, bebeğinizin uyuyor ise, kordonları cinsiyet organını kapatmış yada bebeğin duruş şeklinden dolayı cinsiyet organını göstermemiş olmasıdır. Tıbbın ve teknolojinin bu kadar gelişmiş olmadığı anne ve büyük annelerimiz zamanında da anne adayları bebeklerinin cinsiyetini merak eder ve bunun için çeşitli tahminler yaparlardı.

 

 Yapılan tahminler çoğu zaman yanıltıcı olsa da insanlar bu büyük merak karşısında çeşitli yollara başvurmuşlardır. Örneğin hamilelik sırasında canı ekşi yiyecekler çekmiş ise, gebelik anne adayını güzelleştirmişse, karnı bir top gibi yuvarlak ise, baş ağrısı fazla ise bebeğin cinsiyeti erkek olarak tahmin edilirdi. Eğer anne adayının midesi çok bulanıyorsa, anne adayının poposu ve basenleri büyümüşse, idrarı donuk sarı ise, anne adayı sürekli tatlıya aş eriyorsa beklenen bebeğin kız olduğu tahmin edilirmiş. 

 Sizde bebeğim kız mı erkek mi nasıl anlarım? Diye merak ediyor iseniz, 16. haftadan sonra ultrasona girerek merakınızı giderebilirsiniz. Bebeğiniz cinsiyetini ultrasonda göstermiyor ise doğruluk şansı oldukça düşük olan büyük annelerimizin zamanında yaptığı gibi kendinizden yola çıkarak bebeğinizin cinsiyeti için bir tahminde bulunabilirsiniz.
 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
nermin 2 ay önce

ben 12-13 haftalık olurken doktor erkek benzetiyorum demisdi beş ayında kız dedi anlamadım yardim edin anlayan varsa

Misafir Avatar
Elif 3 ay önce

Bende 2 aylık gebeyim başım ve belim çok ağrıyo içimede hep erkek olucakmış gibi doğuyo hadi hayorlısı :)

Misafir Avatar
alev 6 ay önce

ben beş aylık hamileyim hamiligimin ilk dönem lerinde mide bulantisi baş ağrısı cok cektim ve bebegim ucbucuk aylık olunca karnimin altında atan bir bir sey vardi ilk hamileligim kizdi ve hic böyle seyler yasamadim sizde bebeğim cinsiyeti ne olabilir

Misafir Avatar
sevinc 1 yıl önce

mais te hamile kaldim 3mais