2012 Diyet Programı
Diyet programı nasıl olmalıdır? Listede nelere yer verilmelidir? 
Bu sorular kafanızı meşgul ediyorsa doğru yerdesiniz. İlk başta bir diyet programı nasıl olmalı bunun cevabını verelim. Kesinlikle zayıflamak uğruna sağlığınızla oynamamalısınız bunun için sık öğünlerden oluşmuş ve egzersiz içeren programları uygulamalısınız. Başlıca prensipleri şöyle sıralayabiliriz;
Kalorileri dikkate alarak yemek yemelisiniz. Eğer aldığınız kaloriden fazla yakamıyorsanız hiçbir diyet işe yaramaz. Tabi bunun için de şeker, nişasta, karbonhidrat ve yağlardan uzak durmalısınız. 
Kesinlikle öğün atlamamalısınız. Özellikle kahvaltı yaparak metabolizmayı uyandırmak ve çalışmaya başlatmak gerekir. Unutmayın ki metabolizma ne kadar çalışırsa o kadar kalori yakılır.
Egzersiz diyet yapsanız da yapmasanız da beslenme ve sağlıklı yaşam için gereklidir. Bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz.
Tabağınızı, kaplarınızı küçültün böylece porsiyonlarınız küçülmüş olacak ve tabak tam dolu olduğu için ilk başta gözünüz doyacaktır. Diyetlerde geçen porsiyon kavramını kendinize göre değil mümkünse daha küçük tabaklara göre ayarlamalısınız.
Zaafınız olan yiyecekler nelerse bir liste halinde yazın ve yanlarına yerine yiyebileceğiniz daha sağlıklı besinleri yazın. Mesela canınız cips mi istedi, bir adet galeta yemelisiniz. 
Her şeyin fazlası zarardır, sınırsız salata yazıyorsa bunu abartmamalısınız. 
Hamur işlerinden vazgeçin, yağ ve un olmadan hamur işi olmaz doğal olarak bu da başlı başına kilo demektir. Hamur işi yerine tam tahıllı (kepekli) ürünleri tüketmelisiniz.
Düzen önemlidir. Sabah erken kalkmak ve genelde aynı saatlerde yemeniz gerekir ki ara öğünleri de ihmal etmemeli bu sayede aşırı acıkmayı önlemelisiniz.
Listede nelere yer verilmelidir?
En azından 5 öğün olması şart ve listede olmasa da su tüketiminiz en üst safhada olmalıdır. Kepekli ürünler yer almalı, ek olarak kırmızı- beyaz et ya da sebzeler ızgara, fırın veya haşlama olarak tüketilmeli. Çay şekersiz ve açık olarak, kahve ise sütsüz ve şekersiz olarak tüketilmeli. Sadece zeytin yağı kullanılmalı ve o da abartılmamalıdır. Listede en azından bir porsiyon meyveye yer verilmeli ve küçük de olsa kaçamaklar yapılmamalıdır. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×