Dengeli Beslenmenin Yararları

Dengeli beslenerek hem sağlığınızı koruyabilirsiniz hemde formunuzu. Beslenmenize dikkat ederek uzun ve sağlıklı bir ömür yaşayabilirsiniz.

Dengeli Beslenmenin Yararları
  Kilo vermek isteyen insanların en çok yaptığı hatalardan biri sadece yemek yemeyerek kilo verebileceklerini düşünmeleridir. oysa ki insanlar dengeli beslenerek kilo verebilirler.Dengeli ve yeterli beslenme de tabi ki sağlıklı beslenmeden geçer. Yeterli miktarda aldığımız yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve mineraller dengeli beslenmemizi sağlar. Tek taraflı beslenmek, yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Lifli gıdalarda tüketilmelidir.Bunun için sebze çeşitlerinin hayatımızda yerini arttırmamız gerekmektedir.
Dengeli beslenme beş  ana besin grubundan oluşur. Bu besin grupları karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağlar ve şekerdir
Kuyruk yağı ve tereyağ gibi (hayvansal) doymuş yağ oranı yüksek besinleri daha az tüketmelisiniz. Zeytinyağı, soya, fındık, mısır özü ve ayçiçek yağı gibi doymamış yağ içeren yağları kullanmalısınız.  Zeytinyağı en sağlıklı yağ olsada yemek yaparken dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü zeytinyağının yanma derecesi 80 derece iken diğer yağların 100 derecedir. Buda onun daha çabuk yanmasına sebep olur ve bize zarar vermesini sağlar.Yoğurdu yağsız ve kaymaksız, sütü ise yarım yağlı veya daha az yağ oranında tüketmeyedikkat ediniz.. Kırmızı et yerine balık ve tavuğu tercih etmelisiniz. Kuru baklagilleri de unutmamamız  gereken besin değerleri  arasında yer almaktadır. Yemeklerinizi ızgara, buğulama, haşlama veya fırında pişirme yöntemiyle pişirirseniz yemekleriniz daha az yağlı olarak pişer ve daha sağlıklıdır. Şekerli gıdalardan uzak durmalı, vazgeçemiyorsanız ise dikkatli tüketmelisiniz. Çay,kahve  gibi içeceklerinizi mümkün olduğu kadar az şekerli ya da şekersiz içmeye özen gösteriniz.
Unutmamalıyız ki en ufak ayrıntılarla bile çok büyük değişiklikler sağlayabilirz hayatımızda. Önemli olan bilinçli bir tüketici olmak ve aldığımız şeyleri doğru zamanda doğru şekilde tüketmeliyiz. Böylece daha rahat ve sıkıntısız bir hayat için adımlar atmış oluruz.

karakter kaldı.
Yorum Gönder

9 YORUM

 • Misafir Avatar

  rüveyda elibüyük

  4 yıl önce

    (0)  Cevapla

  dengeli beslenmenin yaraları hayatta herşey dengeli olursa hiç bir sorun kalmaz en başta sağlık tabi ki yaralar iyi oldu tşk ederim :)

 • Misafir Avatar

  7y65tt5666tt6

  4 yıl önce

    (0)  Cevapla

  güzelbir site

 • Misafir Avatar

  beyza doğam

  4 yıl önce

    (0)  Cevapla

  bune yağğğğğğğğğ

 • Misafir Avatar

  gül çolak

  4 yıl önce

    (0)  Cevapla

  bence gayet açıklayıcı bir bilgi olmuş. çok teşekkür ederim

 • Misafir Avatar

  sefvjunmölp

  4 yıl önce

    (0)  Cevapla

  saçma sapan kardeşim hiç birey anlamadım yyyyyyyyyyaaaaaaaaaaavvvvv allah allah

 • Misafir Avatar

  bbbbb

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  hiç beğenmedim

 • Misafir Avatar

  Musa

  3 yıl önce

    (0)  Cevapla

  çok güzel bir yazı olmuş teşekkur ederim

 • Misafir Avatar

  kolpaaaaa

  2 yıl önce

    (0)  Cevapla

  dengeli beslenirizde hayatı nasıl dengeli yaşarız

Copyright © 2016

Copyright © by BizKadinlar.Com

foto galeri

 • Kısa Saç Modelleri 2016
 • 2016 İstikbal Oturma Grupları Modelleri

iletişim

 • Sitemizde herhangi bir ürünün satışı yoktur. Reklam için mail : admin@bizkadinlar.com